Üks tähtsamaid teemasid, mis mõjutab kogu tervist ja kehakaalu
Kirg hormoonide vastu on tabanud mind sel aastal eriti tugevalt.
Kerin ajamasinat natuke tagasi, et mõista, miks selline huvi üldse tekkis.
Lapsena juba tekkis mul suur huvi toitumise ja liikumise teemade vastu. Huvilisena ammutasin seda infot, kust sai ja samas ka viisin kõik kohe praktikasse. Katsetused tekitasid aga minu kehas vastuolulisi reaktsioone, ma läbisin erinevaid etappe toitumishäiretest ja see kõik keeras mul keha veel rohkem sassi. Ühel momendil olin ma vormilt pehmeke, aga tarbisin vaevu 1 000 kilokalorit ja seejuures tegin ka palju trenni.
Mida kuulutavad pealiskaudsed dieedi- ja trenniteemalised artiklid? Selleks, et kaalust alla võtta, tuleb süüa vähe. Ja sealt edasi - müüakse igasugu lähenemisi, kuidas trikitada end aina vähem sööma ja rohkem liikuma. See teeb haiget, et inimestele nii palju müügi eesmärgil jama pähe määritakse. See sama “jama” ongi see, mis lõhkus minu teisemeealise organismi hormonaalse taseme ja lükkas ka vaimse tervise väga piiri peale.
Ühel hetkel aga tabas mind teistmoodi mõte, õigemini küsimus, millele hakkasin lahendusi otsima: mis toimub minu organismis kui ma söön ühte või teismoodi, mis reaktsioonid tekivad, miks, kuidas neid reaktsioone suunata soovitud suunas? See ärkamine toimus mul gümnaasiumi eas. Ja sellest hetkest alates hakkasin suhtuma toitumise- ja treeningute teemadesse sügavamalt, ei usu enam pealiskaudseid programme ja artikleid, vaid uurin teaduslikku tausta. Ja kõike olulisem võrgustik, mis seob kõiki tegevusi meie olemusega on HORMONAALSÜSTEEM.
Kui tegelesin võistlusspordiga fitnessi alal, siis kompasin ka keha ja tervise piire ikka korralikult. Ja kõik need äärmuslikud väntsutamised käisid läbi hormoonide juhtimise. Nii põnev on mõista seda, mis hormooid teevad nüüd ja mida ma neid täna tegema suunan. Võistlemistega seoses tekkiski mul aina suurem kirg hormoonide mõistmise vastu.
Hormoone on meie kehas üle 50. Hormoonid reguleerivad seda, kas Sa õhtul uinud ja magad hästi; hormoonid reguleerivad seda, kas Sa oled hommikul ärgates erk; hormoonid annavad ajule signaali, et kõht on tühi või kõht on täis ja rohkem pole vaja. Hormoonid määravad ka selle, kui intensiivselt liigub rakkudest energia kasutusele ehk siis on nad otseselt kaalulanguse võtmeks. Ja nii edasi.
Kehakaalu muutus on üks enam huvi pakkuvaid teemasid, me kõik oleme praegu või oleme olnud sellega pahuksis mingil ajal. Siinkohal on samuti oluline teada, mis hormoonid vastutavad nende protsesside eest, et täiskõhu tunne saabuks ja mis hormoonid võimaldavad kehal rasvarakkudest kütust kasutusele võtta. Siin on omakorda ka terve hormoonide partnerlus-suhe määrav. Ja siis kui oleme tutvunud nende hormoonidega, saame vaadata edasi, mida need hormoonid vajavad oma tõhusaks fukntsioneerimiseks ning kuidas oma tegevustega neid toetada ja kuidas nende tööd mitte segada.
On ju põnev?
Ma ei jäta Sind, armas lugeja täna ainult siia selle tiiseriga. Tutvustan Sulle kahe olulise hormooni töö olemust ja seost kehakaaluga.
Tänaste tegelaste nimed on greliin ja adiponektiin. Greliini seisab selle eest, et anda ajule signaal “meil on nälg, vaja on süüa”. Ütleme siis lihtsustatult, et greliin on näljahormoon.
Adiponektiin vastutab rasvade lõhustamise eest (see ei ole ainus tegelane, kelle käsi on mängus rasvade kasutuse osas). Nimetame teda lihtsustatult rasvalõhustajaks.
Osad hormoonid töötavad mõne teisega koos, samas suunas. Osad hormoonid töötavad aga teisega täpselt vastas suunas. Ja tänased tegelased töötavad omavahel vastassuunaliselt: kui näljahormooni tase on üleval, siis rasvalõhustaja hormoon on madalal. Ja see kõik on hästi loogiline kui lähtuda organismi prioriteedist.
Organismi peamine missioon on püsida elus ja normaalselt funktsioneeriv. Ta teeb kõik vajaliku vastavalt olukordadele, et tagada meie elus püsimine ja ta asub võitlusesse, kui me ohustame tema missiooni.
Meie organismi instinktid ja komme reageerida hormonaalsel tasandil on sisse disainitud siis kui inimene siia ilma tekkis, vastavalt sellele, milline tolleaegne keskkond oli.
Sel ajal olid peamised elu ohustavad tegurid rünnaku eest põgenemine ja elus püsimiseks toidu hankimine. Seega tärkavad meil instiktid kohe kui kumbki oht varitseb.
Kui näljahormoon on üleval, tähendab et valitseb nälg, siis see on olukord kus organism vajab energiat, aga ta ei saa seda.
Sellises olukorras muutub organism valvsaks, sest ta ei taha nälga surra. Seega kõik energia, mis on organismis olemas, pannakse valvsa pilgu alla ja tõmmatakse kulud kokku. Teisisõnu - kui nälg on pidevalt suur, siis keha ei kasuta enda rasvavarusid intensiivselt. Seepärast liiga suur kalorite piiramine pikema aja vältel panebki keha hoopis lihaseid vähendama ja rasvapolstrit korjama.
See on üks oluline märkamine - ämber, millesse on astunud paljud.
Kui ma aitan inimestel enda toitumist tervislikumaks korrigeerida, alustame alati toitumispäeviku põhjalikust analüüsist. 75% inimestest on täpselt selle sama olukorra endale loonud: pikka aega on keha hoitud alatoitumise peal, mistõttu kehas on hormoonid paigast ära, metabolism aeglane, kehakaal aga ei ole mitte väiksem, vaid suurem kui võiks olla.
See ei tähenda ka, et vaja on süüa ohjeldamatult palju! Muidugi mitte! Süüa tuleb õigeid asju ja piisavalt. Keegi pole söönud ennast paksuks juurviljadest, lihast ja taimsetest rasvadest.
Ma jätan Su praegu selle mõttega siia. Aga tule varsti tagasi, sest ma hakkan järgemööda tutvustama Sulle teisigi hormonaalseid seoseid.
Mis Sa saad aga seni teha, et enda toitumise peale mõelda, annan Sulle mõned küsimused:
Kas Sa pead või oled pidanud enda kalorite tarbimise üle arvestust?
Kas Sa oled seni arvanud, et mida vähem sööd, seda rutem langeb kehakaal?
Kas Sa oled kaotanud kehakaalu kui hakkasid vähem sööma?
Kui kaua Sa seda hoida suutsid ja mis sai poole aasta pärast? Aasta pärast?
Kui Sa oled vähese toitumise peal püsinud mõnda aega, siis see esialgu toimbki, sellest selgitan ma järgmises postituses. Kui Sa aga pikemalt suudad end nälgimas hoida, siis hakkab keha hormonaalsel tasandil muudatusi tegema.
Oluline on luua enda organismiga soojad, armastavad suhted. Esmalt tuleb õppida mõistma, mis meie organism bioloogiliselt vajab ja kuidas seda toetada ning samal ajal õppida ka emotsionaalselt enda keha austama - kui lood sellise tugeva suhte, siis ja ainult siis saab tulla soovitud tervislik seisund ja ilus välimus, jäädavalt!
Põnevat avastusretke oma organismi ja hormoonidega!
Ketlin