Jätkame hormoonidega: mis määrab, kui tõhusalt keha rasva põletab?
Ainevahetus ehk metabolism on rakutasandil energia tarbimise kiirus: kui tõhusalt kasutab Sinu organism kütust. Mida võimsam on metabolism, seda rohkem energiat organism kasutab ööpäeva ringselt, nii erinevaid tegevusi tehes kui ka täitsa puhkeolekus.
Kui metabolism on kiire ja toidu tarbimine on piisavalt mõõdukas, siis suudab keha ka enda reservidesse varutud rasvasid tõhusalt ära kasutada ja toimub rasvaprotsendi vähenemine.
Mis mõjutab metabolismi kiirust?
Vanus mängib selles otsest rolli alates 65ndast eluaastast
Geenid annavad soodumuse, seega mõjutavad mingil määral
Eluviis mõjutab metabolismi kiirust kõige rohkem: see, kui palju liigud, kui palju kütust kehale annad (jah, sööma peab piisavalt, mitte minimaalselt!), kuidas tuled stressi haldusega toime, kuidas on unerütm jpm.
Täna räägin aga väga spetsiifilisest teemast, mis mõjutab metabolismi: kilpnäärme hormoonid.
Kilpnäärme hormoonid on just need väravavahid, kes avavad raku väljapääsu uksed. Seega nende töö tõhusus ongi määrav, kui palju Su keha saab oma rakkudest kütust kasutusele võtta.
Tutvustan teile hormooni TSH: kilpnäärme süsteemi hormoon. TSH roll on sõnumiedastaja. Meie keha erinevad meeled ja organid püüavad kinni info, mis seis on valitsemas meid ümbritsevas keskkonnas ja meie sees. TSH edastab selle info suurele hormoonide direktorile: hüpofüüsile ajus.
Hüpofüüs on see suur boss, kes teeb otsused saadud info põhjal, milliseid hormoone kui palju on vaja toota. See info liigub vastavatesse näärmetesse ja organitesse tagasi TSH kaudu.
Esimene samm selles süsteemis seega on TSH käes ja oluline on, et tema saaks enda tööd hästi teostada. Teda pärsib stress! Seetõttu ongi stressi seisundis kehas mõjutatud väga paljud hormoonid. (Stressi teemadel saame edaspidi minna aina sügavamale.)
Kui sõnum on jõudnud edasi, siis üks metabolismi olulisemaid mõjutajaid on kilpnäärme töö. Tema saab TSH kaudu hüpofüüsilt info, kui palju on vaja toota kilpnäärme hormoone T4. T4 ise on aga inaktiivne hormoon, tema üksi veel suurt mõju avaldada ei saa, selle jaoks on ta vaja ümber konverteerida T3-ks. See on nagu erinev valuuta rahas: mul on olemas eurod, aga ma ei saa neid kasutada kui ma viibin näiteks Aafrikas - ma pean selle ressursi ümber vahetama.
T4 ümber kirjutamine T3-ks vajab abilisena tsinki ja seleeni. Nende allikad on enamasti sarnased: mereannid, maks, muna, tumerohelised köögiviljad, pähklid, liha, täistera teravili.
Selle protsessi juures on ka oluline, KUS see toimub. 60% T3 muundamisest toimub maksas. Seega on oluline säästa maksa üleliigse koormuse eest: väldi mürkaineid nagu tubakas, alkohol, sünteetilised suhkruasendajad jm töödeldud jama.
20% T3 muundamisest toimub soolestikus, aga seda AINULT juhul kui seal viibivad head bakterid. Head bakterid viibivad soolestikus kui tarvitad probiootilisi toiduaineid nagu värske hapukapsas, hapukurk, maitsestamata jogurt, keefir, kodujuust, kimchi. Samuti on oluline tarbida piisavalt kiudaineid, seetõttu ongi köögiviljad menüüs nii tähtsal kohal! Ja häid baktereid hävitavad taas suhkur, alkohol ja ERITI sünteetilised magusained nagu aspartaam, atsesulfaam K ja suklaroos. Seetõttu soovitan vältida igasugu toiduaineid, millel on silt “low carb”, “zero sugar” jne, mis tihtipeale on just peidetud fitness- ja proteiini-sitidega toitudesse.
Toon siia kokkuvõtte:
Pane paika enda tervislik uneaeg
Kui Sul valitseb stress, leia viise sellega tegelemiseks
Väldi mürkaineid
Tarbi köögivilju ja hapendatud toiduaineid
Tarbi tumerohelisi köögivilju, täistera teravilja, liha, muna, mereande ja pähkleid
Kui kilpnäärme hormoonid toimivad sujuvalt, siis on avatud keha potentsiaal kasutada rakkudest sinna talletatud energiat nii nagu vaja.
Edasi aga on omakorda oluline mõista, kuidas panna organismi tööle nii, et tal oleks VAJADUS kasutada kütust tõhusalt.
Sellest saad lugeda järgmistes postitustes!
Põnevat avastusretke oma organismi ja hormoonidega!
Ketlin