“Push” või “Pull” motivatsioon
Millise motivatsiooniga püsida tegudel?
Popp on osaleda igasugu väljakutsetes, alustada trenni sõbrannaga koos - et teineteist kaasa tirida. Tihti võtavad inimesed endale treeneri ka just selleks, et oleks keegi, kellele oleme kohustatud aru andma.
See kõik on tore juhul kui seda kasutatakse nö hüppelauana, et uus harjumus käima lükata.
Aga pikas plaanis see hakkab töötama sinu vastu!
Seda võib nimetada hirmu motivatsiooniks. Mina ütlen push (tõlkes: lükkav) motivatsioon: välised motivaatorid survestavad tegudele, teen tegusid hirmul, et ei peaks kellegi ees häbi tundma, et kedagi teist mitte alt vedada või et saaks egole pai - tegin selle väljakutse ära!
See tähendab seda, et ma ei tee neid tegusid kuna mulle meeldib, vaid selleks et vältida mingeid halbu tundeid. Selline pinge kasvatab kehas stressi ja alateadlikult kannad signaali "see ei ole meeldiv, see ei ole hea". Ja tead sa ka, kui paljut see hoiak tegelikult määrab??
Push motivatsioon -
Tegutsen selleks, et ei saaks karistada - survestav motivaator.
On tehtud palju erinevate valdkondade uuringuid, kus üks testgruppidest saab platseebot - ehk neile valetatakse, et saavad mõjusat abiainet, aga tegelikkuses mitte. Ja alati on neil testgruppidel positiivsed muutused. Uskumine paneb keha teisiti hormoone tootma.
Siin on üks hiljutine uuring, kus kaks testgruppi said sama piimakokteili. Ühele grupile öeldi, et tegu on mega rammusa jäätisekokteiliga üle 600 kcal. Teisele grupile öeldi, et see on lahja rasvavaba proteiinikokteil, vaid 140 kcal. Rõhutan - tegelikult oli tegu mõlemal grupil sama piimakokteiliga. Uuringus mõõdeti näljahormooni greliin muutust, mis peale söögikorda alaneb kui oleme saanud piisava energia koguse. Ja kui saadud energia kogus pole piisav, jääb greliini tase üles ja sageli tunneme veel nälga.
Sel grupil, kes arvas et sai rammusat jäätisekokteili, langes greliini tase peale seda einet. Teine grupp, kes arvas, et sai lahjat proteiinikoteili, jäid kõrgema greliini tasemega. (A. Crumb, “Mind over milkshakes: Mindsets, not just nutrients, determine ghrelin response,” Health Psychology (July, 2011)).
Sellised näited tõestavad, kui suur mõju meie mõttemaailmal on hormoonide üle. Ja kui teed päevast päeva küll tervisliku söögi, aga vastikustunde ja enesehaletsusega, siis saab keha selle signaali, et see ei ole kasulik. See, millise häälestatuse ja alateadliku hoiakuga oma tegusid teed, määrabki selle, kuidas keha reageerib.
Logistika valdkonnas töötades kasutasime push ja pull kontseptsiooni materjalide voo puhul.
Nüüd ma kasutan seda aga siin isikliku motivatsiooni kontekstis.
Mis siis tegelikult positiivses tegutsemise hoos hoiab? Pull (tõlkes: tõmbav) motivatsioon!
Pull motivatsioon -
Tegutsetakse naudinguga, hea sooviga teel, mis viib eesmärgini
See on lähenemine, kus leiad just enda jaoks siira põhjuse, miks see tegevus on sulle vajalik ja kasulik ja kui tähtis see sulle on. Seejärel tuleb luua sellised tegevused ja sellises mahus, nagu just sinu ellu täna sobib. Ja seejärel saad neid tegevusi nautida, tehes neid hea tahtega. Just selliselt jäävad need harjumused käima ning tõenäoliselt tahad neid aina rohkem teha ja üha enam nende kohta uurida.
Sedasi toidad ka enda alateadvust signaaliga "see on kasulik, see teeb head" ning just siis keha seda ka nii vastu võtab.
Pull motivatsiooni saab üles ehitada ainult personaalsel tasandil.
Mina kasutan enda õpilastega just seda lähenemist. Nii nauditav on kõrvalt vaadelda, kuidas inimesed õpivad armastama järjest enam tervislikke valikuid ja tehakse aina uusi avastusi: mida kõike see meie eluvaliteedis veel muudab!
Igal asjal on oma koht, näiteks halbadest harjumustest vabanemiseks on hea kasutada push meetodit - et lähedased aitaksid sul püsida õigel reel.
Kasulike harjumuste lisamisel võib see sobida alustamiseks, aga suures pildis võiks olla plaan ikkagi iseseisvalt oma tahtega hakkama saada. Kui see puudub, siis koguneb eelmainitud pinge ja need harjumused ei säili ka.
Kui soovid sellist koostööd, kus saad nii teadmisi organismi toimise kohta kui ka personaalse pull motivatsiooni tegevusplaani, siis kontakteeru minuga. Kevad on selleks just imeline aeg, eluenergia tõuseb, aga suvised ringreisid on alles ees!
Tööd saame teha üks-ühele, aga ka pisikeses viieses grupis, kus säilib personaalsus. Aprilli esimesel nädalal jõuad veel hetkel alustavasse gruppi hüpata.
Soojade tervitustega,
Ketlin